Antalya Kitap Fuarı açıldı

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 13’üncüsünü düzenlediği Antalya Kitap Fuarı, “Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılını birlikte yazıyoruz” sloganıyla Cam Piramit Kongre ve Fuar Merkezi’nde açıldı. Öğretmenlere ithaf edilen kitap fuarında, 263 yazar ve 204 ulusal ve uluslararası yayınevi Antalyalılarla buluşuyor.

Fuarın açılışında konuşan onur konuğu ünlü yazar Ahmet Ümit, daha önce Antalya’ya birçok kez geldiğini hatırlatarak, çok önemli bir fuara onur konuğu olarak davet edildiği için mutlu olduğunu kaydetti. Ümit, bedenen beslenme kadar ruhu beslemenin de kitapla olacağını ifade ederek, kitabın tüketilmesi gereken zorunlu bir ihtiyaç malzemesi olduğuna dikkat çekti.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise altyapı, üstyapı, sosyal yardımlar, yerelden kalkınma, çevre gibi alanlarda projeleri teker teker hayata geçirirken, halkın kültürel etkinliklerden, sanatsal faaliyetlerden mahrum bırakmadıklarını kaydetti.

Aydınlığa doğru yürüyen toplumların meşalesinin kitaplar olduğunun bilincinde olduklarının altını çizen Başkan Böcek, “2010 yılında Konyaaltı Belediye Başkanlığım dönemimde, Antalya’daki korsan kitap satışlarının fazlalığı, okurlarımızın ve kitaba ilgilerinin ne kadar yüksek olduğunu göstermişti. Biz de Antalyalı kitapseverleri yazarlarla buluşturmak amacıyla 1. Antalya Konyaaltı Kitap Fuarını ’okumak lazım’ mottosuyla başlatmıştık. 1 çadır, 2 çadır, 5 çadır derken çadırlara sığmayan fuarımızı Cam Piramit’e taşıdık. Pandemi sürecinde ise Türkiye’de hiç bir kitap fuarı yapılmaz iken; dünya durdu, herkes durdu biz durmadık. Manavgat orman yangını sonrasında ’gelecek bilgiyle yeşerecek’ dedik. 589 bin 786 Antalyalı kitapseverin ziyareti ile kitap fuarımızı tamamladık” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir